Bűnmegelőzési tanácsok nyárra - Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer

Benedek Elek:
Reggeli dal
(részlet)

„Fölkelt a méh is, döngicsél a réten,
Zümmög a bogárka, röppenésre készen,
Szárnyát szárítgatja meleg napsugárban,
Megfürödvén előbb harmatos virágban.

Dalolj madár, dalolj, örvendezz a nyárnak,
Dalolj, amíg a szép napok le nem járnak.
Majd jön az őszi szél, elhervad a virág…
Dalold, amíg lehet: ó de szép a világ.”

Bűnmegelőzési tanácsok
nyárra

Nemsokára eljön a gyerekek által már nagyon várt nyári szünet, a jól megérdemelt pihenés, sportolás, kirándulás, sok-sok játék és persze a nyaralás ideje. Ahhoz, hogy a szünidő gondtalan és problémamentes legyen, kérjük, hogy a kiskorú gyermekek védelme érdekében tartsák és tartassák be tanácsainkat!        

Bűnmegelőzés

  • Fontos, hogy a gyermekek értelmes elfoglaltsággal töltsék az időt. A csellengés, csavargás hamar meggondolatlan, esetleg törvénysértő dolgokhoz tud vezetni. Az elkóborolt gyermek azonban bűncselekmény áldozatává is válhat. A nála lévő vagyontárgyakat ellophatják, elrabolhatják, ő maga pedig beteges hajlamú felnőttek áldozata lehet.
  • A gyermekek védelmét legmegfelelőbben a szülői felügyelet szolgálhatja. Beszéljék meg, hogy a munkaidő alatt milyen formában tartják vele a kapcsolatot! Fontos, hogy mindenki tartsa magát az előre megbeszélt időpontokhoz. A szülők, nagyszülők mindig tudjanak arról, hogy a fiatalok hová mennek, hol tartózkodnak.
  • Feltűnő viselkedéssel, értékes tárgyakkal ne hívják fel magukra a figyelmet!
  • Nagyobb pénzösszeget ne, vagy csak több helyen elosztva vigyenek magukkal! Ne hagyják őrizetlenül értékeiket!
  • Egységben az erő! Ha a fiatalok viszonylag késői időpontban megtartott programon szeretnének részt venni, oda csak csoportosan, lehetőleg felnőtt kíséretében menjenek, és kerüljék a rosszul kivilágított, elhagyatott helyeket!
  • Tudatosítsák a gyermekekben, hogy legyenek mindig óvatosak az idegenekkel! Ne szálljanak be ismeretlen autóba, ne engedjenek idegent a lakásba!
  • Napjaink egyik fontos feladata a fiatalok védelme az Internet káros hatásaival szemben. Egyrészt bizonyos tartalmak jelenthetnek veszélyt a kiskorúakra, másrészt a chatelés, amikor az ismeretlen beszélgetőpartner akár személyes találkozóra is hívhatja a gyermeket. Ilyen esetben is kulcsfontosságú a szülői odafigyelés.
  • Ha a fiatalokkal valamilyen kellemetlenség történik a nap folyamán, fontos, hogy ezt elmondják szüleiknek. Amennyiben a szülő a gyermekével nyílt, őszinte, szeretetteljes kapcsolatot épít ki, a csemete a gondjaival nem a barátok társaságát fogja keresni, hanem bizalommal fordul szüleihez, akik valóban tudnak segíteni a problémák megoldásában.

Fürdőzés

Nyáron szívesen hűsítjük magunkat természetes vizekben, vagy akár egy strand medencéiben. A fürdőzés azonban komoly veszélyeket rejt. Az alapvető szabályok betartása ez esetben is elengedhetetlen.

  • Csak kijelölt helyen szabad fürdeni! A fürdést tiltó tábla jelzését ne hagyják figyelmen kívül, mert az életükkel fizethetnek érte!
  • Felhevült testtel soha ne ugorjanak a vízbe! Teli gyomorral ne fürödjenek!
  • A viharjelző sárga, villogó fénnyel figyelmeztet a veszély közeledtére. I. fokú viharjelzés esetén (percenként 45-ször felvillanó fényjelzés) a parttól 500 méternél nagyobb távolságra fürödni tilos! II. fokú viharjelzésnél (percenként 90-szer felvillanó fényjelzés) tilos a fürdés, a vízben tartózkodás!
  • Figyelni kell a strand területét jelző bójákra, mert az azon túli fürdőzés veszélyes lehet!
  • Aki nem tud úszni, ne használjon gumimatracot, mert vízbeforduláskor a mély vízben találhatja magát!
  • Azonnal hagyja el a vizet, aki fázik és törölközzön szárazra, mert amíg vizes, tovább hűlhet a teste!
  • Ha bajba kerültek, ne essenek pánikba, kiabáljanak, jelezzenek a legközelebbi személynek!
  • Ha valaki bajban van, segítségért kiált, integet a vízből, vízibicikliről vagy hajóról, azonnal hívjanak segítséget, értesítsék a strandi vízimentőt vagy a strand személyzetét!

Kánikula

A hőség fokozottan megviseli szervezetünket.  Néhány jó tanáccsal szeretnénk szolgálni a kánikula idejére is.

  • Az első és legfontosabb dolog: a FOLYADÉKPÓTLÁS! A legmegfelelőbb a hideg ásványvíz, lehetőleg naponta 3-4 liter elfogyasztására törekedjenek, de egyszerre ne igyanak sokat! Az idős emberek, és a gyermekek fokozottan ki vannak téve a kiszáradás veszélyének, figyeljenek rokonaikra, ismerőseikre!
  • Az UV-sugárzás 11.00 és 15.00 óra között extrém magas lehet, védekezés nélkül ne tartózkodjanak huzamos ideig a szabadban! Fényvédő krémekkel mindig kenjék be magunkat! Célszerű szellős ruhát viselni, de lehetőleg olyat, ami takar is, hogy ne érje bőrüket sok helyen közvetlen napsugárzás!
  • Szemüket is védjék az erre alkalmas UV szűrős napszemüveggel! Ennek elmulasztása hosszú távon szemük károsodását okozhatja.
  • Egyenek könnyen emészthető ételeket; a sokszor keveset elvet tartsák be! A túlzottan fűszeres, csípős ételek fokozzák a verejtékezést. 
  • Kánikula idején lehetőség szerint este mozogjanak, napközben pedig kerüljék a megerőltető fizikai munkát! Naponta többször engedjenek hideg vizet az alkarjukra, ezzel hűsíthetik testüket!

Napszúrás

A nyári szezonban előfordulhat, hogy napszúrás tüneteit észlelik magukon. Napszúrás akkor jelentkezhet, ha sokáig fedetlen fővel tartózkodnak a szabadban, tűző napon.
A rosszullét erős fejfájással és hányingerrel jár. A tüneteket az okozza, hogy a meleg hatására megemelkedik az agynyomás. A megelőzés érdekében a déli órákban ne tartózkodjanak napon, fejüket minden esetben védjék sapkával vagy kalappal, valamint ajánlott a hőségben időnként hűvös vízzel felfrissíteni felforrósodott fejüket, arcukat. Ha észlelik a tüneteket, fájdalomcsillapító szedése ajánlott, illetve jót tesz, ha hűvös helyen, sötétben pihennek. Ha azonban a tünetek nem szűnnek meg, forduljanak orvoshoz.

Kullancsveszély

A kullancsok elleni védekezés esetében is a legjobb módszer a megelőzés. A megfelelően zárt ruházatban történő kirándulás, valamint a háziállatok védelme a legelső lépés a kullancsok által terjesztett betegségek kiküszöbölésére. Aki a februártól novemberig terjedő időszakban gyakran mozdul ki a szabadba, célszerű, ha beoltatja magát az agyhártyagyulladás megelőzésére kifejlesztett védőoltással.

Közlekedés

A közlekedési szabályok betartása nemcsak a gépjárművezetők számára kötelező, hiszen ezek a közlekedés valamennyi résztvevőjére vonatkoznak.
A biztonságos kerékpározás elengedhetetlen feltétele a bicikli jó műszaki állapota. Ezért nélkülözhetetlen a jól működő fék, a hangjelzés és nem utolsó sorban a világítás, valamint a fényvisszaverők. A biztonságos közlekedéshez azonban önmagában még nem elegendő a jól felszerelt kerékpár, ügyelni kell a balesetveszélyes helyzetek elkerülésére is. Itt az út- és látási viszonyoknak megfelelő közlekedésre kell gondolni. Egy esetleges baleset esetén csökken a sérülés mértéke, ha a kerékpáros biztonsági védőfelszerelést (fej-, könyök- és térdvédőt) visel.

Vagyonvédelmi tanácsok

Ahhoz, hogy ne zavarja meg jogsértés a jól megérdemelt nyári pihenést, nagyon fontos az alapvető vagyonvédelmi szabályok betartása. A besurranásos és alkalmi lopások, a gépkocsifeltörések, illetve a lakásbetörések egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhetőek.
Kérjük, fogadják meg tanácsainkat, hogy a nyaralás élményeit ne árnyékolja be az áldozattá válás bosszúsága!

  • Amikor nyaralni indulnak - az utazás izgalmában - ne felejtsék el becsukni az ablakokat, bezárni a bejárati- és a teraszajtót! Ha van a lakásban elektronikus riasztórendszer, mindenképpen aktiválják!
  • Amennyiben hosszabb időre hagyják el otthonukat, kérjék meg rokonukat, ismerősüket, hogy rendszeresen ürítse a postaládát! Ha kulcsot is tudnak neki adni, jó, ha naponta változtat a redőnyök állásán.
  • Érdemes beszerezni programozható villanykapcsolót. A különféle időpontokban felkapcsolódó lámpa azt a benyomást kelti, hogy valaki otthon tartózkodik.
  • Tájékoztassák szomszédjukat, hogy mennyi időre utaznak el! Kérjék meg, hogy figyeljen a lakásra, házra! 
  • Amennyiben szabadságukat otthon töltik, akkor sem árt az óvatosság. Ha a lakásban tartózkodnak, napközben is zárják be a bejárati ajtót, hiszen nem biztos, hogy észreveszik a hívatlan látogatót! Miközben a szobában tévéznek, a tolvaj csendben magával viheti a bejárat közelében található értékeket. A zsákmány ilyenkor többnyire táska személyes iratokkal, készpénzzel. Az anyagi veszteségen túl, ilyenkor az okmányok pótlása csak fokozza a kárt és a bosszúságot.
  • Ha csak rövid időre hagyják el a lakást, vendéget kísérnek ki, vagy éppen egy ismerőssel váltanak pár szót, akkor is mindig zárják be az ajtót!
  • A szellőztetéssel is legyenek óvatosak! Ne hagyják kitárva földszinti lakásuk ablakait, ha nem tartózkodnak a szobában! Elég egy pillanat és a tolvaj már bent is van a szobában és viszi, amit értékesnek talál. Ugyanez igaz a függőfolyosóra nyíló ablakok esetében is.
  • Aki kertes házban lakik, ne felejtse el, elképzelhető, hogy a kerti munka hevében fel sem tűnik a rossz szándékú látogató érkezése! Amíg a kert hátsó végében dolgoznak vagy esetleg csak kint pihennek, a nyitva hagyott kapun, ajtón keresztül a tettes gond nélkül bejuthat a lakásba és észrevétlenül távozhat az értékekkel együtt.
  • A gépkocsira vonatkozó bűnmegelőzési tanácsok természetesen a nyári időszakban is érvényesek. Ne hagyjanak értéket a gépkocsiban, az autó nem biztonságos tárolóeszköz! Mindig zárják be a jármű ajtajait, az ablakokat húzzák fel, kapcsolják be a riasztót, még akkor is, ha csak pár percre hagyják el az autót! Ha kiszállnak a gépkocsiból, minden esetben vegyék ki a GPS készüléket a tartójával együtt! A kivehető rádiót se felejtsék az autóban! Amennyiben előlapja levehető, kiszálláskor mindig tegyék biztonságos helyre!
  • Értéket soha ne hagyjanak az autóban, még a csomagtartóban sem! A tolvaj a gépkocsiba bejutva kinyithatja a biztonságosabbnak vélt csomagtartót is.
  • Amennyiben nagy tömeget vonzó rendezvényen tartózkodnak, fokozottan figyeljenek értékeikre, táskájukat ne hagyják őrizetlenül! Értéktárgyaikat, irataikat ne tegyék ruházatuk, táskájuk külső zsebébe! Azokat mindig belső zsebben vagy zárható táskában helyezzék el!
  • Strandolás közben se feledkezzenek meg a vagyonvédelmi szabályokról! A fürdőhelyek ugyanis nem vállalnak felelősséget az őrizetlenül hagyott értéktárgyakért, a táskára terített törölköző pedig nem védi meg az értékeket.  Amennyiben van értékmegőrző, feltétlenül vegyék igénybe! Nem célszerű a strandra nagyobb mennyiségű készpénzt vinni. A feltűnő és értékes használati tárgyakat tanácsos otthon hagyni.
Új Széchenyi TervNemzeti Fejlesztési ÜgynökségMagyarország megújul